Przekładnie zębate – budowa, typy i przeznaczenie

Komponenty takie jak przekładnie zębate składają się z przynajmniej dwóch współpracujących ze sobą kół zębatych. Aktualnie takie przekładnie posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach techniki.

Przekładnie zębate to komponenty o prostej budowie, które są także łatwe w produkcji. Pracują równomiernie i cicho, niemniej jednak wymagają odpowiedniego smarowania, aby mogły działać prawidłowo. Wśród ich pozostałych zalet wskazuje się także na bardzo wysoką sprawność oraz zdolność do przenoszenia większych mocy.

Rodzaje przekładni zębatych

Przekładnie zębate można podzielić na różne rodzaje, które wynikają z konstrukcji przekładni oraz z ich pracy. Pod względem liczby stopni przekładnie zębate podzielić można na jednostopniowe oraz na wielostopniowe. Przekładnie jednostopniowe wykorzystują jedną parę kół zębatych, natomiast te wielostopniowe, na przykład dwustopniowe czy trzystopniowe kilka par kół. Przekładnie można podzielić też pod kątem przenoszonego ruchu. Przekładnie mogą być obrotowe – wtedy w ruchu uczestniczą dwa koła zębate, albo też liniowe, gdy współpracują z listwą zębatą. Przekładnie zębate dzieli się też pod względem umiejscowienia ich zazębienia. Wyróżniamy wtedy przekładnie posiadające zazębienie zewnętrzne i wewnętrzne.

Zastosowane przekładni zębatych

Najczęściej używane są one jako komponenty maszyn oraz urządzeń. Również znalazły zastosowanie w konstrukcji linii produkcyjnych różnych rodzajów, wspomagając automatyzację procesów produkcyjnych w firmach.

Przykładowe zastosowanie przekładni zębatych:

  • przemysł motoryzacyjny
  • przemysł mechaniczny
  • przemysł rolniczy
  • przemysł budowlany
  • przemysł tekstylny
  • przemysł chemiczny

Gdzie można kupić przekładnie zębate?

Aktualnie przekładnie zębate oferowane są przez wiele firm specjalizujących się w produkcji oraz w dostawie komponentów mechanicznych. Do wyboru jest szeroka gama gotowych przekładni zębatych o konkretnych parametrach technicznych, ale możemy także zdecydować się na zamówienie przekładni na wymiar – wówczas są one projektowane i produkowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta.