Miesięczne soczewki kontaktowe – zalety i wady

Korekcja wzroku z użyciem soczewek kontaktowych jest niewątpliwie bardzo atrakcyjną alternatywą dla okularów. Jednymi z najpopularniejszych soczewek dostępnych obecnie w sprzedaży są te miesięczne. Jakie są ich główne zalety i wady?

Soczewki kontaktowe przeznaczone są do nakładania bezpośrednio na gałkę oczną. Te wykonane z tworzywa sztucznego przedmioty pozwalają na skuteczną i przy tym komfortową korekcję wad wzroku różnych typów. Dla wielu osób soczewki kontaktowe stanowią skuteczną alternatywę dla okularów – nie tylko ze względów estetycznych, ale również pod kątem wygody, na przykład uprawiania sportów. Obecnie w sprzedaży znajdziemy wiele typów soczewek kontaktowych. Najpopularniejsze to niewątpliwie soczewki miesięczne, które przeznaczone są do stosowania przez miesiąc. Co warto o nich wiedzieć?

Najważniejsze zalety miesięcznych soczewek kontaktowych

Miesięczne soczewki kontaktowe są przede wszystkim przystępne cenowo. Jedną sztukę możemy kupić w cenie już od około 10 złotych, dlatego para to tylko 20 złotych! Oczywiście, do tej ceny należy doliczyć także koszt zakupu płynu do mycia i przechowywania soczewek, ale i tak jest to atrakcyjna propozycja w porównaniu do soczewek jednodniowych czy dwutygodniowych. Miesięczny czas wymiany powoduje, że soczewki te są także bezpieczne, chociaż należy pamiętać o tym, że bardzo dużo zależy wówczas od odpowiedniej pielęgnacji soczewek. Także soczewki miesięczne są dostępne w wielu ciekawych wariantach do wyboru – nie tylko jako soczewki przezroczyste, ale także barwione, które pozwalają na zmianę koloru oczu.

Najważniejsze wady miesięcznych soczewek kontaktowych

Jeśli chodzi o wady, to soczewki miesięczne głównie mogą zwiększać ryzyko infekcji oczu, co jest związane z ich niewłaściwą pielęgnacją. Z czasem gorszej jakości soczewki mogą też przestać być przejrzyste i mogą podrażniać oko. Wtedy należy wymienić je na nowe – nawet przed upływem miesiąca. Minusem jest także konieczność codziennej pielęgnacji, która wymaga posiadania przy sobie odpowiednich akcesoriów – pojemniczka na soczewki oraz płynu.