Spadek – kiedy konieczna jest wizyta w kancelarii prawnej?

Sprawy spadkowe są często bardzo złożone i wymagające. Prawo spadkowe w Polsce również jest zawiłe i może powodować wiele pytań. Wobec tego wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować je ze specjalistą – prawnikiem specjalizującym się w prawie spadkowym. Otrzymanie spadku wcale nie musi być dobrą wiadomością. Niekiedy okazuje się on początkiem pasma kłopotów. Niestety, może zdarzyć się, że zamiast nieruchomości czy samochodu w spadku otrzymujemy długi. Pojawiają się także problemy z podziałem majątku pomiędzy spadkobierców. Sprawy spadkowe mogą zahaczać także o prawo karne, na przykład w przypadku kradzieży mienia spadkowego czy też podrobienia testamentu.

Gdy spadek staje się problemem

Spadek może składać się zarówno z aktywów, jak również z pasywów. Do aktywów zaliczają się między innymi oszczędności, nieruchomości oraz ruchomości pozostawione przez spadkodawcę. Pasywami mogą być natomiast jego długi, na przykład pożyczki i kredyty, długi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do uzyskania spadku uprawnione są odpowiednie osoby. Gdy spadkodawca pozostawił po sobie testament, wówczas może wskazać w nim określonych spadkobierców. Gdy tego nie zrobił, wtedy dziedziczenie odbywa się na zasadach ogólnych, czyli spadek otrzymuje najbliższa rodzina. Dodatkowo, w Polsce obowiązuje prawo do zachowku, które ma na celu zabezpieczenie najbliższych spadkodawcy, nawet jeśli przekazał on majątek komuś innemu.

Kiedy udać się do prawnika?

Jeśli pojawiają się problemy ze spadkiem, w takim przypadku najlepiej skonsultować je ze specjalistami, czyli z prawnikiem. Kancelaria prawna może pomóc klientowi w poniższych przypadkach związanych ze spadkami:

  • dział spadku
  • zachowek
  • testament
  • zapisy w testamencie
  • przyjęcie lub odrzucenie spadku
  • wydziedziczenie

W takich właśnie sytuacjach wskazana będzie dobra kancelaria prawna, gdzie można skorzystać z pomocy doświadczonych adwokatów i radców prawnych specjalizujących się w prawie spadkowym.