Jacht żaglowy – kupić czy wynająć?

Wielu miłośników żeglarstwa marzy o posiadaniu własnego jachtu, ale niestety jego zakup wiąże się z wysokimi kosztami – nie tylko inwestycyjnymi, ale też eksploatacyjnymi. Można nawet powiedzieć, że tego typu jednostka pływająca jest skarbonką bez dna. W przypadku nowego jachtu konieczne jest dokupienie wielu dodatkowych elementów takich jak chociażby kapoki, koła, bosaki, kotwice, obijacze itd. Można oczywiście zdecydować się na pojazd używany, co jest tańszą, ale bardziej ryzykowną inwestycją. Jeszcze inną opcją jest czarter jachtu żaglowego.

Czy zakup jachtu jest opłacalną inwestycją?

Osoby decydujące się na zakup nowego jachtu, muszą wiedzieć, że samo jego nabycie to dopiero początek wydatków. Trzeba liczyć się z ponoszeniem stałych kosztów jego eksploatacji, które do małych niestety nie należą. Każdego roku inwestorowi przyjdzie ponieść koszty związane z opłatami portowymi, opłatami za postój zimowy, transportem w przypadku większych jachtów, drobnymi naprawami i ewentualnymi modernizacjami. Kolejną kwestią jest to, że wraz z upływem czasu jacht traci na wartości i po 10 latach eksploatacji będzie warty o prawie połowę mniej od swojej pierwotnej ceny. Średni koszt zakupu i eksploatacji wynosi około dziesięciu tysięcy złotych w skali roku, co z pewnością nie jest małą kwotą.

A może jednak wynajem?

Obecnie jachty – http://www.powerboats.pl/modele/azimut-yachts można wynająć, a oferta jest bogata i różnorodna, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Możliwe staje się czarterowanie jachtu żaglowego w dowolnym miejscu (również za granicą), co wiąże się z dużo mniejszymi nakładami finansowymi. Dla wielu osób rozwiązanie to jest też dużo wygodniejsze. Na cenę wynajmu wpływa przede wszystkim wielkość jachtu i jego wiek oraz termin czarteru. Mniejsze znaczenie ma rodzaj wybranej jednostki napędowej. W każdej firmie czarterującej działa inna polityka upustowa i możliwe jest podjęcie negocjacji co do tej kwestii. Jeśli ktoś nie ma zamiar długotrwale i często korzystać z jachtu, czyli przez kilka tygodni każdego sezonu przez okres 10 lat, bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na jego wypożyczenie, gdy zajdzie taka potrzeba.