Mechaniczne czy elektroniczne regulatory temperatury?

W dzisiejszych czasach jest bardzo duża moda na inteligentne mieszkania, dlatego też coraz więcej osób inwestuje w regulatory temperatury. Na rynku można znaleźć bardzo wiele zaawansowanych urządzeń, które różnią się między sobą nie tylko sposobem działania, ale również typem sterowania oraz sposobem instalacji. Największym zainteresowaniem cieszą się regulatory o sterowaniu mechanicznym i elektronicznym.

Mechaniczne regulatory – co trzeba wiedzieć?

Mechaniczne regulatory temperatury wyróżniają się bardzo prostą budową, dlatego też ich cena jest dość przystępna. Mechanizm działania tych urządzeń w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu specjalnych mieszek, które wypełnione są dedykowanym medium. W trakcie pracy wspomniany mieszek pod wpływem temperatury może kurczyć się albo rozszerzać. To właśnie w taki sposób generowany jest sygnał, który trafia bezpośrednio do układu grzewczego.

Jakie zalety i wady mają mechaniczne regulatory?

Największą zaletą mechanicznych regulatorów temperatury oprócz niskiej ceny jest bardzo łatwa obsługa. Opisując największe atuty warto wspomnieć także o dużej wytrzymałości i niezawodności. Największą wadą jest z kolei to, że większość urządzeń jest nieprogramowalnych oraz to, że poszczególne grzejniki muszą być włączane pojedynczo.

Elektroniczne regulatory temperatury od a do z

Jeżeli chodzi o elektroniczne regulatory elektroniczne, to jak sama nazwa wskazuje wyposażone są one w stosowne układy elektroniczne, które odpowiedzialne są za mierzenie temperatury. Elektroniczne regulatory temperatury wyróżniają się funkcjonalnością, doskonałą precyzją oraz eleganckim designem, który dla wielu osób odgrywa ważną rolę.

Jakie zalety i wady mają elektroniczne regulatory?

Nowoczesne regulatory elektroniczne pomimo skomplikowanej technologii są bardzo trwałe i precyzyjne. Ich kluczowym atutem jest to, że można je zaprogramować, dzięki czemu oszczędności energii są zdecydowanie większe niż w przypadku powyżej opisanych regulatorów mechanicznych. Wadą jest znacznie większa cena oraz to, że niektóre modele mogą być dość skomplikowane w obsłudze.