Auto samo gaśnie? Sprawdź, co może być przyczyną!

Samoczynne gaśnięcie samochodu w trakcie jazdy może być nie tylko denerwujące, ale także niebezpieczne. Gdy usterka ta zaczyna się powtarzać, warto poszukać jej przyczyny. Co może powodować, że auto samo gaśnie i uniemożliwia dalszą jazdę? W jaki sposób można wyeliminować ten problem? Gasnący samochód podczas jazdy może posiadać zarówno prozaiczne przyczyny, jak również może być to poważniejsza usterka, która będzie wymagała od właściciela pojazdu poniesienia wyższych kosztów napraw.

Co może powodować gaśnięcie samochodu podczas jazdy?

Najczęściej taki problem pojawia się jako efekt usterek układu elektrycznego albo paliwowego i silnika. Układ elektryczny może powodować zaburzenia w pracy silnika. Usterki mogą dotyczyć między innymi świec, cewki zapłonowej, alternatora czy kabli, ale także innych elementów wchodzących w skład układu zapłonowego. Niekiedy przyczyną są niewłaściwie działające czujniki, na przykład czujnik położenia wału. Gaśnięcie pojazdu w trakcie jazdy może także pojawiać się jako następstwo uszkodzenia rozrządu, uszkodzonego przepływomierza lub przepustnicy. Zaleca się też skontrolowanie poziomu płynu chłodzącego, ponieważ jego wycieki też mogą być problematyczne. Gaśnięcie auta może wywołać również zapchany filtr powietrza czy zepsuty czujnik temperatury. Problemy z gasnącym silnikiem zdarzają się też często w samochodach na gaz, czyli z instalacją LPG. W takim przypadku problem pojawia się głównie na zimnym silniku i związany jest ze zbyt szybkim przejściem na tryb spalania gazu. Warto też pamiętać o tym, że przyczyną może być po prostu brak paliwa w baku, dlatego też zawsze należy dbać o to, aby był zatankowany.

Jak usunąć usterkę związaną z gaśnięciem auta podczas jazdy?

Po wykryciu usterki naprawę można wykonać samodzielnie, zwłaszcza wtedy, gdy nie jest ona wymagająca. To najprostsze, najszybsze i także najtańsze rozwiązanie, na przykład wtedy, gdy trzeba będzie wymienić filtry lub inne części zmienne, które nie wymagają posiadania szerokiej wiedzy dotyczącej mechaniki pojazdu. Jeżeli jednak nadal pojawiają się problemy z samoczynnie gasnącym silnikiem, w takim przypadku warto odwiedzić dobry serwis samochodowy, na przykład serwis Ford Gliwice, w którym będzie można skorzystać z fachowej pomocy. Mechanik podepnie samochód do skanera diagnostycznego, dzięki czemu uzyska dostęp do zapisanych w pamięci samochodu błędów. W ten sposób może określić, co jest przyczyną pojawiania się problemu gaśnięcia silnika, a potem zasugerować najlepsze metody naprawy.